Eurofins Scientific Analist: Jasper Thysens, CFA

Print deze pagina

Algemene gegevens

  • Datum: 31/08/2020
  • Koers opmaak studie: 669.4 EUR
  • Huidige koers: 675.8 EUR
  • Marktkapitalisatie: 12,7 miljard
  • Sector: Farmacie
  • Markt: Parijs
  • ISIN: FR0000038259

Advies van de analist

  • € 615,00
  • € 705,00

Advies: Houden

Grafiek

Bron: Dierickx Leys

Indicatoren

Groei

Stabiliteit

Kwaliteit

Waardering

Activiteiten:

Eurofins Scientific, opgericht in 1987, is één van de grootste spelers in bio-analytische testen voornamelijk gespecialiseerd in milieuanalyse (bodem-, water- en luchtonderzoek), voedingsanalyse en analyses voor de farmaceutische en medische sector (bv. bloed- en DNA-analyse). De groep heeft via een lange reeks overnames een netwerk kunnen opbouwen van meer dan 900 laboratoria verspreid over Europa, Noord- en Zuid-Amerika, en Azië. Eurofins stelt meer dan 47.000 mensen tewerk en beschikt over een portfolio van meer dan 200.000 analytische methodes.

Eurofins Scientific: geografische omzetverdeling (H1 2020)

    Bron: Eurofins Scientific

    Conclusie

    Eurofins Scientific kon behoorlijke resultaten voorleggen voor de eerste jaarhelft van 2020. Zo steeg de omzet met 7,2%, de aangepaste brutobedrijfswinst met 18,9% en de aangepaste nettowinst met 19,2%. Deze stijgingen werden gedreven door het feit dat het merendeel van de activiteiten van Eurofins als essentieel beschouwd werden en daarom operationeel konden blijven gedurende de lockdowns. Bovendien heeft het bedrijf op korte termijn heel wat producten en diensten ontwikkeld gerelateerd aan COVID-19. Deze activiteiten konden de negatieve impact van de coronacrisis op sommige niet-essentiële laboratoria compenseren. Gezien het bedrijf zijn overnameactiviteiten grotendeels heeft gepauzeerd vanwege de onzekerheid rond COVID-19 ging de vrije cashflow eveneens sterk de hoogte in (+184,5%) tot 315 miljoen euro. Mede hierdoor was het bedrijf in staat zijn netto schuld terug te brengen met 20%. De verhouding tussen de netto schuld en de aangepaste EBITDA daalde zo van 3,24x tot 2,53x. De net verkregen investment grade rating (Baa3) van Moody’s geeft eveneens een incentive om die schuldgraad onder controle te houden. Verder behoudt het bedrijf zijn jaardoelstellingen en ziet het ondanks de onzekere macro-omgeving een goede tweede jaarhelft in het vooruitzicht. De competitieve marktpositie van Eurofins zou het management ertoe in staat moeten stellen om verder te groeien zowel in omvang als in efficiëntie. Het is echter niet zeker hoeveel van de nieuwe COVID-19-gerelateerde omzet recurrent zal blijven op middellange termijn. Zo is men bijvoorbeeld volop bezig met de productie van een betrouwbare test die binnen enkele minuten resultaat geeft, en waarbij er dus geen labo meer aan bod komt. Bovendien is de prijs van het aandeel de laatste weken stevig opgelopen waardoor het noteert aan een redelijk hoge verwachte koers/winst verhouding van 35. Het advies blijft daarom op HOUDEN.

    Nieuws

    27-08-2020: Abbott Laboratories verkreeg van de Amerikaanse Food & Drug Administration (FDA) een zogenaamde Emergency Use Authorization (een soort versnelde goedkeuring tijdens noodsituaties) voor een goedkope ($5), snelle (15 min.) en betrouwbare test voor het opsporen van besmettingen met het coronavirus. Deze test zou vergelijkbaar zijn met een zwangerschapstest, waarvoor je dus geen speciale apparatuur nodig hebt. Een brede toepassing van dergelijke test zou de rol van Eurofins Scientific fors kunnen doen afnemen. Momenteel blijft de goedkeuring echter beperkt en mag de test slechts in bepaalde omstandigheden gebruikt worden. Op termijn lijkt het echter onvermijdelijk dat het gebruik van dit type testen zal toenemen, gezien de kostprijs en snelheid een stuk interessanter zijn.

    19-05-2020: Eurofins haalde via een uitgifte van 1 miljoen nieuwe aandelen €535 miljoen aan vers kapitaal op. De gelden zullen gebruikt worden voor een snelle uitbouw van COVID-19-gerelateerde testcapaciteit en voor de versterking van de kapitaalstructuur.

    6-05-2020: Eurofins kon zonder veel moeite een nieuwe obligatieuitgifte voltooien voor €600 miljoen ter herfinanciering van twee uitstaande leningen die in 2022 en 2023 op eindvervaldag komen. Deze herfinanciering bevordert de gemiddelde looptijd van de schulden en zo ook de liquiditeitspositie van het bedrijf.

    Resultaten

    In Miljoen Eur2014201520162017201820192020E
    Omzet1.4101.9502.5362.9713.7814.5624.912
    Operationele winst174235317349431366-
    Nettowinst115114194257292195346
    Boekwaarde23.4523.2260.781.7981.79102.69-
    Winst per aandeel7.171.0311.4414.3115.9510.9720.16
    Koers/Winst40563740214522
    Dividend per aandeel1.321.4522.42.883.454.17
    Dividendrendement0.57%0.41%0.36%0.39%0.74%0.77%0.93%
    Bron : Bloomberg







    Resultaten eerste jaarhelft 2020

    • De omzet steeg in de eerste jaarhelft met 7,2% tot 2,32 miljard euro (organische +5,1%)
    • De aangepaste brutobedrijfswinst (EBITDA) steeg met 18,9% tot 493 miljoen euro. Dit geeft een EBITDA-marge van 21,2%, een stijging van 210 basispunten.
    • De nettowinst steeg jaar-over-jaar met 60,9% tot € 95 miljoen. De aangepaste nettowinst, die rekening houdt met niet-recurrente kosten en opbrengsten, steeg met 19,2% tot € 187 miljoen.
    • De vrije cash flow steeg met ongeveer 184,5% tot 315 miljoen euro.

    Positieve punten

    • Het merendeel van de activiteiten van Eurofins werden als essentieel aanzien en mochten gedurende de lockdowns operationeel blijven. Vanaf midden maart begon het aantal COVID-19-gerelateerde activiteiten bij Eurofins te stijgen naarmate de overheden steeds meer hulp zochten van private laboratoria. Eurofins zegt op korte termijn een hele suite aan producten ontwikkelt te hebben gerelateerd aan COVID-19 waarmee het meer dan 20 miljoen patienten per maand kan bedienen. Denk bijvoorbeeld aan testen op besmetting met het virus, testen op de aanwezigheid van antilichamen, testen in het kader van vaccins en pharmaceutische producten,... De verhoogde COVID-19-gerelateerde activiteiten konden zo de negatieve impact op sommige niet-essentiële laboratoria vanwege de lockdowns compenseren.
    • In mei lanceerde Eurofins eveneens een productsuite voor bedrijven, genaamd SAFER@WORK, om de veiligheid van de werkplek te garanderen tijdens de COVID-19-pandemie. Hiervan werden reeds 500 contracten verkocht, terwijl er nog voor 700 contracten onderhandelingen lopen.
    • De nettoschuld daalde met ongeveer 20% tot € 2,58 miljard dankzij een sterke stijging van de vrije cashflow, alsook door een kapitaalverhoging die in mei plaatsvond (zie nieuws) en waarbij € 535 miljoen werd opgehaald. De verhouding tussen de nettoschuld en de aangepaste EBITDA daalde zo van 3,24x tot 2,53x. Door de vele overnames van de afgelopen jaren lag de schuldgraad eerder aan de hoge kant. Het bedrijf doelde om deze terug te brengen tot max. 2,5x tegen 2021, maar zal hier dus sneller in slagen dan verwacht. 
    • Outlook: het management verwacht alle jaardoelstellingen te bereiken met uitzondering van het aantal overnames. Zo verwacht het bedrijf in 2020 een omzet te behalen van minstens 5 miljard euro (+10%), een aangepaste EBITDA van 1,1 miljard euro, en een vrije cash flow van minstens 500 miljoen euro. Het management stelt verder dat, ondanks de aanhoudende onzekerheid omtrent het coronavirus, de outlook voor de tweede jaarhelft er zeer goed uitziet.
    • Eurofins verkreeg in juli een investment grade rating (Baa3) met stabiele outlook van Moody's. Met de rating hoopt het bedrijf betere voorwaarden te bekomen op de schuldmarkten.

    Negatieve punten

    • Vanwege de pandemie verlaagde Eurofins haar overnametempo. Zo werden er in de eerste jaarhelft slechts voor € 76 miljoen aan overnames gerealiseerd (-34%) waarvan de meeste reeds in de pipeline zaten voor de COVID-19-uitbraak. Het bedrijf ging echter hoe dan ook de focus verleggen op operationele excellentie gezien de meest strategische overnames reeds werden gerealiseerd. 
    • Vanwege de beperkte visibiliteit en onzekere marktomgeving werd het dividend over 2019 voorzichtigheidshalve geschrapt. Dit ondanks een stevige liquiditeitspositie van $1 miljard aan cash & opneembare kredietfaciliteiten.

    SWOT

    Sterktes :

    • Eurofins kan zich positioneren als one-stop-shop voor bioanalytische testen vanwege haar uitgebreid labo-netwerk en portfolio van meer dan 200.000 verschillende testen. Hierdoor heeft het bedrijf ook aanzienlijke cross-sell mogelijkheden.
    • Goede track record opgebouwd voorbije decennia met een reeks strategische overnames
    • Wereldleider in verschillende van haar activiteiten.
    • De meeste eindmarkten zijn non-cyclisch van aard.
    • De groep geniet van aanzienlijke schaalvoordelen wat de toetredingsbarrière tot de markt verhoogt.
    • Klanten stappen niet snel over naar een concurrent vanwege hoge overstapkosten.

    Zwaktes :

    • Overnames worden meestal met bijkomende schulden gefinancierd.
    • De overnames van de voorbije jaren hebben niet tot hogere marges geleid, wat lijkt aan te geven dat ze niet goedkoop betaald werden.
    • Aangezien het bedrijf de afgelopen jaren zeer actief is geweest op vlak van acquisities kent het bedrijf een zeer groot aantal dochterondernemingen.

    Opportuniteiten :

    • Betreft een sterk gefragmenteerde markt met nog veel overnamepotentieel.
    • Een stijgende mate van regulatie ondersteunt de vraag naar de diensten van Eurofins.
    • Testing-activiteiten worden meer en meer geoutsourced.

    Bedreigingen :

    • Focus op omzetgroei kan in de toekomst leiden tot te dure of minder gepaste overnames
    • Als de integratie van de vele recente overnames niet vlot zou verlopen en de verwachte synergieën niet gerealiseerd worden kan de schuldgraad oncomfortabel hoog worden.
    • Risico op technologische disruptie indien meer kleinere, handige toestellen van spelers zoals b.v. Biocartis op de markt komen, waardoor klanten hun testen in de toekomst zelf kunnen uitvoeren.
    • Reputatieschade indien ooit zou blijken dat Eurofins geknoeid heeft met haar testresultaten.

    Overzicht historische adviezen

    Datum Koers Advies
    12/02/2019 306 EUR Kopen
    02/09/2019 416 EUR Houden

    Lexicon

    Lectuur in de financiële sector bevat zeer vaak zeer specifieke begrippen. Vanzelfsprekend gebruiken ook onze analisten gespecialiseerde financiële termen in de publicaties. Om u wegwijs te maken in het vakjargon vindt u hier een verklarende woordenlijst van deze financiële begrippen.

    Disclaimer

    • Deze aandelenstudie is een publicatie van Dierickx Leys Private Bank. Ze is opgesteld op basis van zorgvuldig geselecteerde bronnen en eigen onderzoek en volgens degelijke hypotheses, zonder dat de juistheid en volledigheid ervan gegarandeerd kan worden. Ze bevat opinies die op datum van publicatie geldig zijn maar in de toekomst kunnen wijzigen. De bank is niet verantwoordelijk voor enige schade die uit deze adviezen zou voortvloeien.

    • Materiële informatiebronnen zijn de publicaties (o.a. persmededelingen) en jaarrekeningen van de bedrijven in kwestie die geanalyseerd worden, analyses en studies van grootbanken en berichtgeving in gespecialiseerde financiële pers.

    • De studie is gebaseerd op een eigen fundamentele analyse van de betreffende onderneming, rekening houdende met kasstromen, winstevolutie, groei, stabiliteit en kwaliteit van het management. Fundamentele analyse heeft tot doel een inschatting te maken van de huidige intrinsieke waarde van een onderneming en haar meest waarschijnlijke evolutie, binnen de activiteitssector en de geografische zone waarin ze bedrijvig is. Hierbij worden ook de relevante macro-economische factoren in beeld gebracht. De daaruit voortvloeiende aanbevelingen zijn gebaseerd op een langetermijnperspectief. De studie wordt aangepast na de publicatie van de resultaten (per kwartaal of halfjaarlijks) of tussentijds indien er zich belangrijke gebeurtenissen voordoen.

    • Deze publicatie betreft geen gepersonaliseerde beleggingsaanbeveling. De beleggingsinstrumenten vermeld in deze publicatie zijn niet geschikt voor alle beleggers. Er dient rekening gehouden te worden met de doelstellingen, financiële draagkracht, kennis, ervaring en risicokenmerken van de belegger. Vraag raad aan uw beleggingsadviseur.

    • Deze studie is uitgewerkt volgens interne en wettelijke richtlijnen i.v.m. onafhankelijk onderzoek, sperperiodes en functiescheidingen, die opgevraagd kunnen worden bij de juridische dienst van de bank.
      De bank heeft geen belangen in de vermelde maatschappijen en onderhoudt er geen zakenrelatie mee, maar de bank of haar medewerkers kunnen mogelijk wel een positie aanhouden in vermelde effecten of afgeleide effecten.

    • Deze aandelenstudie werd niet voorgelegd aan de emittent.

    • De gegevens in vreemde valuta zijn onderhevig aan fluctuaties van de wisselkoers. Deze kunnen het rendement beïnvloeden.
      De vermelde historische resultaten en prognoses zijn geen betrouwbare indicator voor toekomstige resultaten.

    • De bevoegde autoriteit is de FSMA.

    • Overname uit deze publicatie is toegelaten mits bronvermelding.